10 listopada 1999 r.

Uroczystości odsłonięcia pomnika POW w Łózkach

10 listopada 1999 r. w Łózkach k/Drelowa odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci Powięcemia dokonuje ks. Roman Wiszniewskipomordowanych Peowiaków. Na płycie pomnika znalazło się obok innych nazwisko wieloletniego kapelana POW, męczennika obozu koncentracyjnego w Dachau - księdza Karola Wajszczuka. Odsłonięcia pomnika dokonali: syn Marka Stańczuka - Stanisław, Wicemarszałek Sejmu RP - Franciszek Stefaniuk, Starosta Powiatu bialskiego - Tadeusz Łazowski oraz Wójt Gminy Drelów - Adam Szulik. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii Drelów - ks. Roman Wiszniewski. W uroczystościach wzięli również udział żołnierze z Jednostki Wojskowej nr 1861 w Bezwoli.

Historia pomnika POW w Łózkach sięga okresu międzywojennego. Wtedy to kapelan POW, proboszcz drelowski ks. Karol Leonard Wajszczuk wystapił z inicjatywą budowy pomnika ku czci zamordowanych w 1918 r. trzech członków POW: Wacława Wawdysza, Marka Stańczuka i Józefa Zahajkiewicza. 8 listopada 1936 r. odbyło się odsłonięcie pomnika z udziałem gości i licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej. Po wybuchu II wojny światowej Polska Odsłonięcie pomnika POW w 1936 r.Organizacja Wojskowa wznowiła swoją działalność pod nazwą "Nasze Orły". Los członków tej organizacji był tragiczny. W 1940 aresztowano ks. Karola Wajszczuka, który poprzez więzienie na zamku lubelskim i obóz koncentracyjny Sachsenhausen trafił do obozu w Dachau, gdzie poniósł śmierć męczeńską w komorze gazowej. Podobny był również los pozostałych Peowiaków. Pomnik został natomiast rozebrany przez Niemców. W roku 1999 zawiązał się Komitet odbudowy pomnika POW na czele którego stanął Czesław Małoszuk z Łózek. Budowę tę sfinalizowano w listopadzie 1999 r. Na pomniku oprócz nazwisk z pomnika z 1936 r., znalazły się nazwiska drelowskich proboszczów: ks. Karola Wajszczuka i ks. Leona Gliszczyńskiego.